Zagospodarowanie działki w ROD
Zagospodarowanie działki w ROD regulują przepisy PZD -istnieje sporo zasad, których należy się trzymać, każda z nich ma swoje uzasadnienie a respektowanie ich pozwala utrzymać dobre relacje z sąsiadami. Przygotowaliśmy obrazkową, skróconą instrukcję zawierającą podstawowe informacje o zagospodarowaniu działki. Dokładniejsze informacje znajdą Państwo w Regulaminie ROD PZD.
Jesienne nawożenie – co warto wiedzieć?
Koniec lata i wczesna jesień to dla roślin ogrodowych początek przygotowań do spoczynku zimowego. Potrzebują wtedy odpowiednich składników mineralnych, które pomogą im optymalnie wzmocnić się przed nastaniem mrozów. Ważne, by rozsądnie używać nawozów – ograniczać zasilanie azotem i stosować tylko tzw. nawozy jesienne.
Dlaczego jesienne nawożenie jest ważne?
Na przełomie sierpnia i września większość roślin ogrodowych kończy roczny przyrost i nie potrzebuje już intensywnego nawożenia, w składzie których przeważa azot. Zbyt długie nawożenie roślin tym pierwiastkiem sprawi, że pędy roślin nie zdążą zdrewnieć i będą bardziej podatne na przemarzanie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zaprzestajemy nawozić rośliny. Od początku września do połowy października (lub nawet dłużej przy ciepłej pogodzie) warto stosować nawozy, które zawierają zwiększone ilości potasu i fosforu. Pierwiastki te regulują gospodarkę wodną rośliny przed zimą, przyspieszają drewnienie pędów oraz wzmacniają system korzeniowy.
Jakie nawozy można zastosować na jesień?
W sprzedaży dostępne są łatwe w użyciu mieszanki nawozów jesiennych przeznaczone dla różnych rodzajów roślin (np. do iglaków, rododendronów, trawników). Najprościej więc, zaopatrzyć się w taki właśnie nawóz jesienny i zasilić rośliny. Stosowanie nawozów jesiennych wzmacnia rośliny i powoduje, że dobrze znoszą trudne zimowe warunki i lepiej rosną w kolejnych sezonach. Ważne jest to szczególnie dla popularnych roślin, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury np. niektóre iglaki, magnolie, azalie, różaneczniki, hortensje.
Których roślin nie nawozimy jesienią?
Nie należy nawozić świeżo posadzonych roślin z tzw. gołym korzeniem lub z bryłą ziemi. Uszkodzony przy przesadzaniu w szkółce system korzeniowy musi najpierw odpowiednio się zregenerować, aby mógł właściwie przyswoić składniki mineralne. Podsypywanie nawozami takich roślin może im tylko zaszkodzić, niszcząc osłabiony system korzeniowy. Pierwsze nawożenie lepiej wykonać dopiero wiosną przyszłego roku, pozwalając roślinie dobrze się przyjąć do tego czasu.
tekst
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki PZD
Odpady roślinne na działkach – nie spalajmy a wykorzystujmy
Przypominamy, iż w świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, gałęzi i innych resztek roślinnych na działkach oraz wypalanie traw jest zabronione i grozi za to mandat. Zabrania tego także Regulamin ROD na podstawie § 68 pkt 5. Jak co roku, jesień, zima i wiosna to czas, kiedy wielu działkowców niestety spala odpady na działkach, co łączy się ze skargami i karami. Jak ekologicznie przetwarzać odpady zielone oraz jak pozbywać się ich z działki zgodnie z przepisami? Jak kompostować?
Zgodnie z prawem obowiązującym w PZD, a także z uchwalonymi przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Programami Ochrony Powietrza (uchwały nr 162/13 z dnia 28 października 2013r.; nr 186/13 z dnia 25 listopada 2013r. oraz Nr 184/13 z dnia 25 listopada 2013r.), stanowiącymi obowiązujące prawo miejscowe w zakresie ochrony powietrza, na terenie aglomeracji warszawskiej obowiązuje kategoryczny zakaz spalania pozostałości roślinnych na terenie m.st. Warszawy.
Ponadto na podstawie obowiązujących przepisów zabronione jest wypalanie traw, liści, gałęzi czy śmieci na terenie ogrodów działkowych i taki czyn stanowi wykroczenie na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Należy pamiętać także, iż na podstawie § 68 pkt 5 obowiązującego od 1 stycznia 2016 roku Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego zabronione jest spalanie na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Zarządy ROD, jak i sami działkowcy powinni dbać o porządek i przestrzeganie przepisów.
Co robić z liśćmi, trawą i gałęziami?
W pierwszej kolejności, zarządy ROD powinny zabiegać o to, by działki były wyposażone w kompostowniki, a resztki roślinne były kompostowane lub umieszczane w specjalnych pojemnikach na odpady zielone (dotyczy odpadów nie nadających się do kompostowania) i wywożone. Regulamin ROD nakłada na każdego działkowca obowiązek posiadania na swojej działce kompostownika.
Wskazówki jak założyć i prowadzić kompostownik można znaleźć w broszurze wydanej przez KR PZD: zobacz broszurę
http://mazowiecki.pzd.pl/odpady-roslinne-na-dzialkach-nie-spalajmy-a-wykorzystujmy/
Jak pozbyć się liści i gałęzi z oznakami chorób?
Nie zaleca się kompostowania resztek roślinnych (np. liści) zakażonych chorobami (najlepiej je zakopać), natomiast kompostowanie innych odpadów zielonych i organicznych jest najwłaściwszym, ekologicznym sposobem zagospodarowania odpadów roślinnych pochodzących z działki w ROD. Można także oddać liście do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie organizuje się nieodpłatne odbiory odpadów zielonych.
Grubsze gałęzie można także rozdrobnić i wykorzystać jako ściółkę pod różne rośliny, którą będę mogli wykorzystać działkowcy. Można zrobić to przy pomocy maszyn (rębarek, rozdrabniarek), które można zakupić na potrzeby ROD lub wspomóc się usługami firm fachowych wykonujących takie usługi.
ZIMOWE CIĘCIE DRZEW OWOCOWYCH
Od początku lutego rozpoczyna się sezon prześwietlania koron drzew owocowych.
Wykonując cięcie prześwietlające, jednocześnie wykonujemy cięcie odmładzające, regeneracyjne oraz cięcie formujące.
Zanim przystąpimy do prześwietlania drzew należy zwrócić uwagę na jakich rosną podkładkach.
Inaczej prześwietlamy drzewa rosnące na podkładkach silnie rosnących, natomiast drzewa rosnące na podkładkach karłowych prześwietlanie ogranicza się do ciecia formującego, sanitarnego i odmładzającego.
Należy pamiętać, że wszystkie rodzaje cięcia wykonujemy po to aby ograniczyć wysokość drzew owocowych, utworzyć luźną koronę o kilku konarach 5-6 letnich. Korona po prześwietleniu powinna być na tyle luźna, aby drzewa w okresie wegetacyjnym szybko obsychały po opadach deszczu, a promienie słońca z łatwością docierały do każdego miejsca w koronie drzewa.
Na jabłoniach i gruszach 6-8 letnie konary stają się zbędne. Starsze konary są balastem dla drzewa, ograniczają plonowanie i należy usunąć. Na śliwach i czereśniach usuwamy konary 5-7 letnie, u wiśni 3-5-letnie, zaś u brzoskwiń – 2-3 letnie.
Do połowy lutego powinniśmy zakończyć bielenie drzew owocowych (zabieg ogranicza, zapobiega przemarzaniu odmian wrażliwych na przemarzanie).